L-KARNITYNA → Czy wspomaga odchudzanie? | Efekty | Opinie

26 Cze 13:34

Co to jest L-karnityna

L-karnitynę po raz pierwszy wyizolowano z mięśni. Stąd też wywodzi się jej nazwa, z łac. mięso: carnus. Początkowo, błędnie zaliczano ją do witamin z grup B.L-karnityna to pochodna dwóch aminokwasów: lizyny i metioniny. Jest ona syntetyzowana w wątrobie, nerkach i mózgu.Do syntezy L-karnityny organizm potrzebuje: żelaza, witaminy B6, C oraz niacyny.

Organizm zawiera około 20 g l-karnityny, która zgromadzona jest głównie w mięśniach szkieletowych i sercu. To potwierdza, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tych organów.Deficyt l-karnityny będzie odbijał się negatywnie na ich kondycji, prowadząc do osłabienia mięśni, komplikacji wieńcowych.

Głównym zadaniem L-karnityny jest umożliwianie spalania długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, czyli zamiana ich na energię. Z tego względu l-karnityna to sprzymierzeniec odchudzania oraz energetyki wysiłków o charakterze wytrzymałościowym. Owszem l-karnitynę możemy zaliczyć do spalaczy tłuszczu, ale tylko w przypadku osób, które dążąc do utraty zbędnej tłuszczowej nie stronią od aktywności fizycznej.

L-karnityna i odchudzanie

energia_l-karnityna_suplementacja_zastosowanieL-karnityna transportuje długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do wnętrza mitochondriów, w których zostają one przetworzone na energię (ATP). Okazuje się bowiem, że tłuszcze o długich łańcuchach, które dominują w naszej diecie i są magazynowane pod postacią tkanki tłuszczowej, nie mogą zostać wykorzystane w celach energetycznych, gdyż nie są w stanie przekroczyć błony mitochondrium, czyli organelli komórkowej, w której odbywa się tlenowa energetyka. Dopiero tłuszcze połączone z l-karnityną są w stanie przedostać się do mitochondrium stanowiącego centrum energetycznego dowodzenia komórki.

Rozpatrując rolę l-karnityny w zakresie odchudzania pamiętajmy, że jest ona aktywowana najbardziej w warunkach wysiłku!Wiązanie tłuszczu z karnityną umożliwia specjalny enzym, którego działanie hamowane jest w spoczynku. W tym miejscu możemy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy L-karnityna jest suplementem dla osób aktywnych?Z całą pewnością tak! L-karnityna musi mieć zewnętrzną stymulację do tego, żeby transportować tłuszcz. A takiej właśnie dostarcza energetyka wysiłkowa. Przyjmowanie suplementu L-karnityny i nie praktykowanie żadnego ruchu nie daje szans na uzyskanie efektów na poziomie spalania tłuszczu. Mimo to można doświadczać innych, prozdrowotnych  skutków suplementacji  l-karnityną.

L-karnityna – efekty, opinie

l-carnitine softgel_działanie_zastosowanie_suplementacjaOrganizm człowieka jest w stanie wyprodukować na dobę około11 – 34 mg l-karnityny. Dieta dostarcza średnio 20 – 200mg tej substancji, zawartej w sporych ilościach w mięsach (szczególnie wołowina). Procesy termicznej obróbki, zwłaszcza gotowanie,znacznie zmniejszają jej ilość w naturalnym pokarmie. Deficyt l-karnityny może występować w przypadkach: niedożywienia, diety wegetariańskiej, chorób nerek i wątroby, osób obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym (szczególnie o profilu wytrzymałościowym). Jeżeli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie i zależy nam na poprawie energetyki wysiłkowej i efekcie odchudzającym warto sięgnąć po suplement  l-karnityny – L-Carnitine Softgel, w którym płynna l-karnityna znajduje się w łatwo przyswajalnych kapsułkach żelowych.

L-karnityna wykorzystywana jest także w medycynie w terapii chorób układu sercowo – naczyniowego, mięśni, schorzeniach nerek i wątroby, zaburzeniach gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Celem suplementacji  w takich przypadkach oczywiście nie jest utrata tkanki tłuszczowej ale poprawa energetyki komórkowej bazującej na tłuszczach.

Pamiętajmy jednak, że L-karnityna nie jest stricte spalaczem, stąd może być wykorzystywany w różnych celach:

  • Optymalizacja energetyki wysiłków długotrwałych
  • Poprawa funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego
  • Czynnik pomagający pozbyć się zbędnego tłuszczu. Tutaj warunkiem działania L-karnityny jest zwiększone zapotrzebowanie ustroju na nią, czyli wysiłek fizyczny.

POLECAMY RÓWNIEŻ