Dieta odchudzająca – Fakty i mity

06 Sie 14:46

Dieta odchudzająca – weryfikujemy najczęściej słyszane fakty i mity o odchudzaniu. Na temat odchudzania krąży wiele, nie zawsze prawdziwych opinii, dlatego warto wiedzieć, co jest faktem, a co mitem. Nigdy nie zrzucisz zbędnych kilogramów, jeśli nie znasz zasad zdrowego odżywiania.

Dieta odchudzająca – Jedz o stałych porach

Jedzenie o stałych porach jest zdrowsze – FAKT. Jadanie niewielkich, a częstszych posiłków o stałych porach w ciągu dnia chroni przed napadami głodu i przyspiesza metabolizm. Łatwiej też wtedy kontrolować ilość spożywanego jedzenia w ciągu dnia. Nieregularne i za duże posiłki spowalniają przemianę materii i zrzucenie kilogramów.

Dieta odchudzającaWoda pomaga w odchudzaniu

FAKT. Woda jest środowiskiem wszystkich przemian biochemicznych w organizmie człowieka i nie ma kalorii, ponadto wypłukuje toksyny z organizmu. Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne podczas diety. Gdy pijemy dużo wody, nasz organizm szybciej spala tłuszcz. Ponadto woda zapewnia uczucie sytości i hamuje apetyt na podjadanie. Zaleca się picie 2,5 – 3 l wody dziennie, nie licząc wody wypijanej podczas treningów. Najlepsza woda jest niegazowana i lekko schłodzona.

Dieta odchudzająca – Produkty “light” odchudzają

MIT. Produkty “light” mają co prawda obniżoną zawartość tłuszczu, ale jednocześnie mogą być wysokokaloryczne, szczególnie jeśli spożywa się je w dużych ilościach.

Dieta odchudzająca – Nie wolno jeść wieczorem

MIT. Od kolacji do snu powinno minąć ok. 3 godzin. To wystarczy, aby organizm poradził sobie ze strawieniem posiłku. Oczywiście nie są wskazane ciężkostrawne i tłuste potrawy oraz zbyt duże ilości węglowodanów.

dieta odchudzająca mity

Dieta odchudzająca – Im mniej kalorii, tym lepiej

MIT. Jeśli przestawisz się na dietę typu 800 kalorii, to twój metabolizm znacznie zwolni, może być na stałe rozregulowany. Jest to najlepsza droga do efektu jo-jo.

Dieta odchudzająca – Nie pij kawy

MIT. Kawa bez cukru nie ma prawie kalorii, a kofeina przyspiesza nieco przemianę materii i redukcję tkanki tłuszczowej.

Dieta odchudzająca- Jedz owoce

Można jeść nieograniczoną ilość owoców podczas odchudzania

MIT. Owoce zawierają duże ilości cukru – glukozy i fruktozy.

Dieta odchudzająca– Unikaj tłuszczów

W trakcie odchudzania nie wolno jeść tłuszczu – MIT. Należy unikać jedynie szkodliwych dla zdrowia tłuszczy nasyconych, które znajdują się między innymi w mięsie wieprzowym. Nienasycone kwasy tłuszczowe roślinne oraz rybne są źródłem ważnych witamin, zapobiegają chorobom serca, biorą udział w gospodarce hormonalnej i utrudniają gromadzenie tkanki tłuszczowej oraz przyśpieszają jej rozkład.

Zobacz także artykuł nt. kwasy tłuszczowe omega

POLECAMY RÓWNIEŻ