Wykroki – Ćwiczenia na pośladki i uda

19 Sie 08:24

Wykroki – często występują w treningach siłowych, ale nie tylko. W tym odcinku podpowiadamy, jak wykonywać te ćwiczenia na pośladki i uda poprawnie

Wykroki – Efekty

wykroki jednonóż są bardzo istotnym elementem treningu. Dzieje się tak dlatego, że pozycja, w której jedna noga jest z przodu, a druga z tyłu, lub rozstawione są na boki, jest pozycją często występującą w Naszym życiu codziennym, ale również przy trenowaniu różnych dyscyplin sportowych. Dlatego jest to ćwiczenie mogące kształtować siłę, moc oraz budować masę mięśniową. Związane jest to z faktem, że ćwiczenie to szczególnie oddziałuje na przywodziciele, zatem wpływa na poszerzenie i kształtowanie uda. Wykroki mają również rolę w kształtowaniu pośladków oraz wzmacnianiu prostowników grzbietu (co jest ważne w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała).

Wykroki – Rodzaje

Rodzaje wykroków:
* do przodu (przysiad głęboki i krótki), do tyłu, w bok;
* statyczne (w miejscu), dynamiczne (chodzone);
* z obciążeniem lub bez obciążenia.

wykroki na uda

Wykroki – Ćwiczenia na pośladki i uda

Wykroki – prawidłowa technika: Weź wdech i zrób duży krok do przodu. Stopa nogi, którą zaczynasz wykrok powinna wylądować najpierw na pięcie, a dopiero później kładziemy całą stopę na podłożu.
Opuść kolano nogi zakrocznej w dół, starając się utrzymać przez cały czas wyprostowaną postawę. Nie należy uderzać kolanem o podłoże, ma ono zawisnąć nad podłogą. Ruch ma być wynikiem opuszczania bioder w dół. Ćwiczenie wykonujemy powoli, skupiamy się na poprawnej technice.

Udo nogi przedniej powinno być równoległe do podłoża.
Tułów powinien być pochylony do przodu pod takim samym kątem jak podudzie nogi z przodu.
Zejście w dół spowoduje przesunięcie się kolana nogi będącej z przodu nieco do przodu. Jeżeli cała postawa jest poprawna, pamiętamy o pozycji uda względem podłoża, pozycji tułowia względem podudzia oraz prostych plecach.
Wracając do pozycji wyjściowej robimy wdech. Wracamy wykonując ruch nogą będącą z przodu wybijając się z pięty (nie z palców !), w miarę dynamicznie, aby pobudzić do pracy mięśnie uda oraz pośladków.

POLECAMY RÓWNIEŻ