ZIELONA HERBATA – Właściwości | Zastosowania | Odchudzanie

07 Lip 21:26

Czasem każdy z nas potrzebuje dodatkowej porcji energii przed treningiem, rano, przed ważnym egzaminem czy też pracą. Dostępne są na rynku gotowe energetyki w postaci chociażby napojów. Skład tych specyfików pozostawia jednak wiele do życzenia. Wspomnę chociażby o cukrze, aspartamie, syntetycznej witaminie B oraz konserwantach i barwnikach. Takie napoje zdecydowanie nie nadają się do częstego picia. Z pomocą w sytuacjach ,,awaryjnych” przychodzą naturalne pobudzacze. Należy do nich m.in. zielona herbata, która poza działaniem energetycznym ma wiele cennych właściwości.

Zielona herbata Właściwości

Japońscy uczeni uważają, ze wypicie od 4-10 filiżanek zielonej herbaty dziennie korzystnie wpływa na zdrowie i przedłuża życie człowieka. Holendrzy z kolei donoszą, że cztery filiżanki dziennie zmniejszają zachorowalność na arteriosklerozę. Warto wiec wypijać kilka szklanek dziennie tego napoju.

Zielona herbata – Pobudzenie

Zielona herbata pobudza i orzeźwia, dzięki zawartości teiny działającej tak samo jak kofeina znajdująca się w kawie. Liście herbaty, zarówno czarnej, jak również zielonej, mają od 2,5-4% teiny, z której ok. 80% przechodzi do naparu podczas parzenia. Filiżanka herbaty zawiera od 30-100 mg teiny. Po jej wypiciu zwiększają się zdolności umysłowe i fizyczne organizmu, a uczucie senności, znużenia i wyczerpania mija. Teina nie tylko ułatwia proces uczenia się i poprawia zdolność kojarzenia, ale też reguluje również pracę jelit, a u niektórych osób łagodzi rożnego rodzaju bóle. Należy jednak pamiętać, że pobudza jedynie świeży napar i to uzyskiwany najwyżej po 3 minutach.

zielona herbata

Zielona herbata – Oczyszczanie organizmu

Napar z zielonej herbaty działa moczopędnie, co przyczynia się do likwidowania obrzęków. Jednocześnie zielona herbata ma właściwości oczyszczające-usuwa toksyny nagromadzone w tkankach. Dzięki temu może stanowić skuteczną broń przeciw cellulitowi, może tez zapobiegać jego powstawaniu.

Zawarte w zielonej herbacie związki neutralizują bakterie bytujące w jamie ustnej, które mogłyby przyczynić się do zapalenia dziąseł i rozwoju paradontozy. Jednocześnie przeciwdziałają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Co więcej-zielona herbata ma również właściwości przeciw próchnicze. Jest to zasługa antybakteryjnego działania polifenoli. Warto, wiec herbaciany napar stosować także do płukania ust.

Zielona herbata – Odchudzanie

Dzięki jednemu z polifenoli-EGCG, zielona herbata może bardzo skutecznie pomóc w pozbyciu się tkanki tłuszczowej, ponieważ hamuje on wchłanianie tłuszczów z pożywienia i nasila ich zużycie przez organizm. Ponadto zielona herbata zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących udział w trawieniu, korzystnie wpływa na metabolizm wątrobowy oraz nasila termogenezę. Pamiętajmy jednocześnie, że zieloną herbatę możemy stosować raczej na zasadzie suplementu, nic nie zastąpi dobrze skomponowanej diety oraz treningu.

Zielona herbata niewątpliwie ma wiele pozytywnych właściwości, jednocześnie należy wskazać negatywne aspekty jej spożycia. Katechiny zawarte w zielonej herbacie sprawiają, ze żelazo z pożywienia nie wchłania się prawidłowo. Picie zielonej herbaty do posiłków może zakłócać przyswajanie minerałów, dlatego lepiej nie popijać zieloną herbatą posiłków. Nie powinniśmy również pić zielonej herbaty na pusty żołądek. Taniny w niej zawarte podrażniają żołądek, co może skutkować nudnościami, zaparciami oraz wymiotami. Należy również zachować ostrożność podczas przyjmowania leków pobudzających układ nerwowy. Teina sprawia, ze nasz układ nerwowy zaczyna funkcjonować na zwiększonych obrotach, co w połączeniu z lekami może skutkować zawrotami głowy, przyspieszonym rytmem serca oraz wzrostem ciśnienia krwi.

 

POLECAMY RÓWNIEŻ