GABA na dobry sen – działanie, efekty, dawkowanie

22 wrz 15:12

Czy zdarza się Wam, że po męczącym dniu i wyczerpującym treningu, kładąc się do łóżka – mimo zmęczenia – nie jesteście w stanie zasnąć, a następnego dnia czujecie się jeszcze bardziej zmęczeni? To coraz częstsze zjawisko, któremu jednak możemy przeciwdziałać.
Towarzyszące nam przez cały dzień napięcie niełatwo wygasić przez wieczór. Z pomocą może przyjść mądrze dobrana suplementacja – GABA, czyli kwas gammaaminomasłowy. Jest to aminokwas niebiałkowy, powstający w naszym organizmie z kwasu glutaminowego, pełniący funkcję neurotransmitera. Jedną z właściwości GABA jest to, że, jako jeden z niewielu neurotransmiterów dostarczanych z zewnątrz, naśladuje działanie naturalnego kwasu gammaaminomasłowego produkowanego przez organizm.

GABA działa relaksująco na organizm przez blokowanie receptorów w układzie nerwowym. Zmniejsza napięcia i ułatwia efektywny, regeneracyjny sen. Kwas gammaaminomasłowy odpowiada także za rozluźnienie mięśni szkieletowych.

Czy istnieją naturalne sposoby na podniesienie poziomu kwasu gammaaminomasłowego w organizmie? Wyniki badań pokazują, że wprowadzenie do planu dnia długich spacerów i jogi pozytywnie wpływa na stężenie GABA. Jego działanie możemy również zwiększyć, wplatając do menu produkty bogate w magnez oraz stosując napary z korzenia kozłka lekarskiego. Efektywność GABA zwiększa także jednoczesna suplementacja witaminą B3. Warto też ograniczyć spożywanie alkoholu, który osłabia jego działanie.

Ciekawostka: GABA w większych dawkach stosowany jest także przy leczeniu choroby Parkinsona, epilepsji, depresji, a także dla podniesienia poziomu hormonu wzrostu i obniżenia kortyzolu. Jego działanie jest wszechstronne.

Jak dawkować GABA? Zaleca się przyjmowanie suplementu ok. 30 minut po treningu i bezpośrednio przed snem. Dawka – 750 mg

GABA możecie nabyć online TUTAJ

Anna Przeliorz-Pyszczek

POLECAMY RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Napisz komentarz