Kary za brak oznaczenia retuszowanych zdjęć modelek

15 lis 15:42

Na początku października Francja wprowadziła nakaz oznaczania zdjęć i reklam przedstawiających ciało modeli lub modelek, które zostały poddane obróbce graficznej. Kara za pominięcie oznaczenia wynosi 30% budżetu kampanii reklamowej, ale nie mniej niż… 37,5 tys. euro!

Ostatnio stawia się na naturalność. W Internecie roi się od zdjęć typu „prawdziwe życie VS Instagram”. Coraz rzadziej słyszy się „zmień się”, a coraz częściej „zaakceptuj siebie”. Francja również postanowiła walczyć z przeidealizowanym obrazem ludzkiego ciała i wprowadziła nakaz oznaczania retuszowanych zdjęć pod groźbą niemałej kary pieniężnej. Na razie nie wiadomo, czy nakaz będzie odnosił się do wszystkich kampanii reklamowych emitowanych we Francji, czy wyłącznie z niej pochodzących.

Dlaczego wprowadzono wymóg oznaczania retuszowanych zdjęć modelek?

Według Marisol Touraine, minister zdrowia i spraw społecznych Francji, promowanie w reklamach sylwetek kobiet odbiegających wyglądem od norm – nienaturalnie szczupłych, upiększonych itp. tworzy sztuczny ideał i pogarsza poczucie własnej wartości u odbiorców reklamy.

Z zaburzeniami odżywiania we Francji zmaga się ok. 600 tys. młodych ludzi. W ankietach przeprowadzanych na terenie Francji odnotowano najniższy wskaźnik BMI w Europie i wielokrotnie niezadowolenie ankietowanych z własnego wyglądu. Nic więc dziwnego, że władze starają się wszelkimi sposobami zwalczyć ten problem. Od maja 2016r. roku we Francji istnieje już obowiązek przedstawiania przez modelki zaświadczenia od lekarza o tym, że ich BMI nie jest zbyt niskie. Nowy wymóg oznaczania retuszowanych zdjęć również powstał głónie w celu walki z anoreksją wśród młodych osób, które „atakowane” są zewsząd obrazami idealnej sylwetki. Pomysł nie jest nowy. Podobne prawo obowiązuje także w Kalifornii.

Kanonem piękna powoli staje się zdrowa kobieca sylwetka, będąca efektem treningów i zdrowej diety. Ideał nienaturalnie wychudzonej sylwetki jest zastępowany zdrowym, jędrnym ciałem wypracowanym przez zdrowy styl życia. Długotrwałe efekty zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej są ważniejsze od szczupłego ciała okupionego głodówkami.

Jakie jest Wasze zdanie na temat wymogu oznaczania retuszowanych zdjęć modelek / modelów? -> Podzielcie się nimi z nami w komentarzach 🙂

POLECAMY RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Napisz komentarz