Witamina D3 – dlaczego warto ją przyjmować i w jakiej formie?

17 lis 15:58

Witamina D3, ku zaskoczeniu wielu, jest hormonem, a nie witaminą. Zyskuje rosnącą popularność. Nic dziwnego – ma wiele cennych właściwości. W tym artykule przedstawimy Wam, jak działa witamina D3, jak dawkować witaminę D3 i z czym ją łączyć.

Witamina D3 – dlaczego warto ją przyjmować?

Organizm człowieka jest w stanie samodzielnie produkować witaminę D3. Pochodne cholesterolu, za pomocą promieni słonecznych UVB ulegają przemianom, w wyniku których powstaje aktywna forma witaminy.  Ludzie mieszkający w ciepłych krajach rzadko wykazują niedobór witaminy D3 i choroby będące konsekwencją jej niedoboru, jak np. krzywica, osteoporoza.

Witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i oczyszczania organizmu, ponieważ stymuluje regenerację wątroby i neuronów. Badania donoszą, że jej duży niedobór znacznie zwiększa o ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Źródła witaminy d3

Najlepszym źródłem witaminy D3 są świezę ryby: węgorz 1200 IU, łosoś 540 IU, śledź 480 IU, a także jaja i sery. Spożycie tych produktów powinno być większe szczególnie w okresie jesienno – zimowym, ze względu  na krótszą dobę i większy kąt padania promieni słonecznych, przez co naturalna produkcja witaminy D3 przez organizm jest mniejsza.

Witamina D3 – tego nie wiedziałaś

Wbrew pozorom, osoby z ciemniejszą karnacją muszą przebywać na słońcu dłużej niż te z jasną karnacją , żeby wytworzyć taką samą ilość witaminy D3. Jest to konsekwencją przystosowania się organizmu do warunków życia.

Witamina D3 + K2 – duet idealny

Witamina D3 K2 Trec NutritionNawet niewielkie niedobory witaminy K mogą prowadzić do powstania osteoporozy i spowolnić proces gojenia się ran. Najwięcej witaminy K zawierają zielone rośliny, takie jak jarmuż, szpinak, a także wątróbka wołowa. Jednak witamina K obecna w tych produktach jest dostępna w formach o niskim czasie półtrwania. To oznacza, że zostaje szybko usuwana z organizmu. Najlepiej dostępną formą witaminy K w naturalnych produktach jest ta pochodząca z fermentowanych ziaren soi – natto. Niestety ich smak nie każdemu przypadnie do gustu.
Na rynku dostępne są różne formy witaminy K. Najczęściej znajdziemy ją  w postaci K2. Należy jednak zwrócić uwagę na różne rodzaje witaminy K2 w zależności od budowy – długości łańcucha menachinowego. Wyróżnia się m.in. MK-4 (cztery jednostki molekularne) oraz MK-7 (siedem jednostek). Forma MK-7 jest lepsza, ponieważ jest przechowywana w wątrobie w lipoproteinach o niskiej gęstości (LDL), dzięki czemu jest dłużej dostępna w organizmie.
Witamina D3 może zwiększać poziom wapnia we krwi. W skrajnych sytuacjach doprowadza to do odkładania wapnia w tętnicach i kalcyfikacji. Przyjmowanie witaminy D3 wraz z witaminą K2 zapobiega temu zjawisku, pozwala pokierować wapń w odpowiednie miejsca (kości, zęby). Witaminy D i K są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie suplementowanie ich w formie rozpuszczonej w tłuszczach.

POLECAMY RÓWNIEŻ

1 Komentarz
  • TadeuszZ
    08 paź 15:58 Odpowiedz

    Ludzie jak w tym kraju ma byc dobrze jak wy w kolko wybieracie miedzy tyfusem, a cholera. Ida wybory a wy ciagle glosujecie na sondaze, a nie tak jak wam intuicja podpowiada. Sondaze sa oszukane, to zwykla socjotechnika. Zrozumcie, ze trzeba w koncu wywalic komuchow POPIS z sejmu i wtedy tu bedzie normalnie. Oni nie sluza naszemu krajowi – jedni podnozki Brukseli, drudzy podnozki USA. Im chodzi tylko i wylacznie o wladze. Zycie w splendorze i luksusach przez kolejne 4 lata na koszt podatnikow.

    Zrozumcie, ze PIS nie daje wam 500+ z troski o was, czy o wasze dzieci. To jest zwykle kupowanie glosow i to jeszcze waszymi pieniedzmi. Tak placicie za to w podniesionych kolejnych podatkach i daninach. Zrozumcie ze dobrobyt buduje sie obnizajac podatki, a nie rozdajac pieniadze.

    Ja chce zyc godnie ze swojej pensji, a nie dostawac jekies grosze od panstwa. Jest jedna partia ktora chce obnizac podatki, nie dawac, ale i tez nie zabierac, ale ja wam nie bede mowil na kogo glosowac. Powiem wam, na kogo nie glosowac – trzeba pogonic POPIS! I trzeba ruszyc sie z domu i isc na wybory. Nie patrzcie na sondaze. Namowcie cala rodzine i idzcie glosowac przeciwko POPIS. Te szkodniki niszcza Polske od ponad 2o lat pod roznymi nazwami. Biedy nie da sie zniesc ustawa tak jak to Kaczynski planuje poprzez podniesienie placy minimalnej. Niezbyt inteligentni juz sie ciesza, ze beda wiecej zarabiac, ale przeciez nie pomysla, ze na przyklad szef piekarni bedzie musial podniesc pensje piekarzom i chleb bedzie kosztowal 8PLN. I tak samo w kazdej innej branzy. Dlaczego nie mozna podniesc skandalicznie niskiej kwoty wolnej od podatku, a wydaje sie miliardy na 500+ ? Dlaczego ta banda z Wiejskiej ma kwote wolna od podatku w wysokosci 30000 a my 10 razy mniej? To nie jest ani dobre prawo, ani sprawiedliwosc. Kopiujcie ten komentarz i wklejajcie na swoim facebook-u, twitterze i gdzie tylko sie da.

Napisz komentarz