Nadeszła nasza ulubiona nostalgiczna pora roku, pełna ciepłych koców, pięknych kolorów za oknem i herbaty pachnącej cynamonem. Mowa rzecz jasna o oszałamiającej i spokojnej jesieni. Chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma cennymi i sprawdzonymi radami jak dbać o włosy w tym niełatwym dla nich okresie.
Wiele kobiet, przeżywając szalone okresy w życiu, funduje takie szaleństwa także swoim włosom. Częste zmiany kolorów – w tym każda możliwa ich kombinacja oraz forma – wliczając w to czarne i rude dredy do pasa nie są tym, co włosy lubią najbardziej. Wszystko to skutkuje dla nich i skóry głowy nieprzyjemną pokutą. Z czasem trzeba coraz bardziej uważać na to, co nakłada się na włosy i delikatną skórę głowy.
Kiedy nadchodzą chłodniejsze dni, włosy stają się osłabione i zauważyć można większą tendencję do ich wypadania i przesuszania. Najlepiej jest wtedy zrezygnować z farbowania, a jedynym zabiegiem uczynić podcinanie u fryzjera końcówek co 3 – 4 tygodnie.
Wiele osób myje głowę z samego rana przed pracą lub treningiem, szamponami głęboko oczyszczającymi skórę głowy, delikatnymi i naturalnymi. Jest to wskazane zwłaszcza, kiedy skóra jest bardzo, bardzo wrażliwa i ma tendencję do szybkiego wysuszania i podrażnień. Dobrze jest także kupować kosmetyki w aptece, pytając o radę pracujących tam specjalistów. Przy myciu włosów idealnie jest skupiać się na delikatnym masażu samej głowy i bardzo dokładnym spłukaniu preparatów, jakie zastosujemy. Po tym rytuale, polecamy nałożenie odżywki na same końcówki i przetrzymanie jej 5 – 10 min. Na koniec należy włosy delikatnie osuszyć ręcznikiem i dać im swobodnie wyschnąć, starając się ich nie rozczesywać i nie suszyć. W wolne wieczory, gdy mamy dłuższą chwilkę, chcąc się zrelaksować i zrobić coś miłego dla siebie warto udać się do kuchni i przygotować domowe maseczki.
Kilka naszych ulubionych receptur na domowe maseczki na włosy znajdziecie tutaj:
1 łyżka olejku rycynowego
3 łyżki mleka
2 łyżki miodu
4 łyżki oliwy z oliwek
1 żółtko
2 łyżki płynnego miodu
2 łyżki naturalnego jogurtu
2 łyżki miodu
1 żółtko
1 łyżka oleju kokosowego
1 łyżka miodu – można go delikatnie podgrzać
1 łyżka oleju kokosowego
¼ szklanki mleka kokosowego
1/2 dojrzałego awokado
Awokado należy zblendować na gładka masę, po czym wymieszać wszystkie składniki.
Czasem, gdy lenistwo weźmie u nas górę możemy rozpuścić kilka łyżek oleju kokosowego i delikatnie wmasować go w skórę głowy, rozprowadzając na całej długości włosa.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nałożenie na włosy z maseczką czepka, który warto w tym celu zostawić sobie po domowym farbowaniu. Następnie zawinąć całość ciepłym ręcznikiem. Takie maseczki należy trzymać od 30 do 50 min lub nawet przez całą noc.
Kurację najlepiej stosować jeszcze przed myciem na lekko wilgotne i osuszone ręcznikiem włosy.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że sama pielęgnacja od zewnątrz nie wystarcza, więc dużą wagę przywiązujemy do diety i wysokiej jakości posiłków. Zwłaszcza teraz jesienią, gdy włosy lubią nam mocniej wypadać.
Ta pora roku to czas dyń bogatych w witaminy (A, E, z grupy B i C) i mikroelementy (potas, wapń, żelazo czy magnez), a do tego niskokalorycznych. Zupa dyniowa, dyniowe ciasteczka i inne pyszności umilą chłodniejsze dni i wieczory. Jesienią warto jeść również warzywa i owoce, takie jak chociażby winogrona, jabłka, gruszki czy śliwki. Starajcie się także, w miarę możliwości, codzienne pić siemię lniane, które bardzo dobrze wpływa na cały organizm, a nawet powoduje wzrost nowych włosów, lub olej lniany (który nakładany na włosy przynosi spektakularne efekty). Warto także do suplementacji wprowadzić Collagen Renover.
Kolagen ma właściwości ujędrniające i napinające skórę, dodaje elastyczności i objętości włosom suchym i zniszczonym, będąc także czynnikiem osłabiającym proces ich wypadania. Równocześnie stymuluje cebulki włosowe, poprawiając ich strukturę, podtrzymuje warstwę ochronną włosa, utrzymuje go w zagłębieniu mieszkowym.
W okresie jesiennym starajcie się spinać włosy w luźny warkocz lub koczek. Mroźne powietrze, częste zmiany temperatury i silny wiatr sprawiają, że nasze włosy tracą swoją witalność, stają się matowe i łamliwe. Skóra głowy jest również narażona na przemrożenia, które mogą skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Mimo tego, że zapewne bardzo nie lubicie czapek, starajcie się chronić pod nimi skórę głowy, jak i same włosy przed zimnem.
Autor: Siwa Oliwia
Zobacz także artykuł nt. błędy w odchudzaniu
Agnieszka
16 sty 15:06Od siebie dorzucę, że na już zaistniałe już łysienie dobry jest szampon i wcierka keep professional. Włosy przestają wypadać, po 2 miesiącach zaś widać nowe włosy 😉
Portal na temat diety, odchudzania, ćwiczeń i suplementacji | Detoks - domowe sposoby na oczyszczanie organizmu
16 lis 15:06[…] Zobacz także artykuł nt. jak dbać o włosy […]