Ashwagandha Właściwości i działanie

08 Cze 14:52

Ashwagandha (zwana również indyjskim żeń szeniem, witanią ospałą) to roślina wykorzystywana od lat w medycynie ajurwedyjskiej (owoce i korzeń). W artykule przedstawiamy, jakie właściwości i zastosowania ma ashwagandha.

Ashwagandha

Ashwagandha to krzew o wysokości ok. 1,5m, z żółtymi kwiatami i czerwonymi jagodami. Rośnie w Indiach, regionach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Ashwagandha – czemu zawdzięcza działanie?

Korzeń Ashwagandhy zawiera substancje zwane witanolidami oraz fitosterole, alkaloidy, kumaryny, fenolokwasy i inne rzadko spotykane, a cenne dla człowieka związki. W jego składzie znajdują się również duże ilości żelaza.

ashwagandha_trec_nutrition

Ashwagandha Właściwości i działanie

Właściwości Ashwagandha:
1. Ashwagandha usprawnia pracę mózgu
Ashwagandha redukuje stres, uspokaja i koi nerwy. Jego regularne spożywanie na pozytywny wpływ na poprawę regularności snu.

2. Ashwagandha i działanie antydepresyjne
Ashwagandha wykazuje działanie antydepresyjne i może mieć pozytywny wpływ na zdrowie osób z innymi chorobami psychicznymi.

3. Ashwagandha wzmacnia odporność
Poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego.

4. Ashwagandha wspomaga pracę mózgu
Znana z właściwości uspakajających i wyciszających roślina działa jako swoisty „lek” antystresowy. Pozytywnie wpływa na jakość snu, nie powodując senności w ciągu dnia. Wykazuje działanie łagodzące zaburzenia nerwicowe, lęki i fobie.

5. Ashwagandha wykazuje właciwości „odmładzające”
Uważa się, że ashwagandha opóźnia procesy starzenia się, siwienia włosów itp.

6. Ashwagandha ma pozytywny wpływ na układ hormonalny
Pobudza działanie tarczycy, stosowana jest jako naturalny „lek” przy niedoczynności tarczycy. Ma pozytywny wpływ na regulację zabudzeń cyklu miesiączkowego i sprawność seksualną u mężczyzn.

8. Wspomaga pracę wątroby, nerek i trzusti

Ashwagandha – jak stosować? Dawkowanie

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających sproszkowany korzeń ashwagandha – w formie proszku lub kapsułek. Warto wybrać ten, który posiada wysoką dawkę ashwagandy w sugerowanej porcji. Przykładem takiego suplementu jest Ashwagandha Trec Nutrition – dostępna TUTAJ

POLECAMY RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Napisz komentarz