By powstała herbata zielona, liście przerabia się najpóźniej w godzinę po ich zerwaniu, nim zaczną fermentować. Dzięki temu, ze listki herbaty zielonej nie są poddawane fermentacji, zachowują się w nich niemal wszystkie cenne substancje, których jest niemało. Znajdziemy tam przede wszystkim zestaw polifenoli o rożnym działaniu oraz katechiny, silne antyoksydanty. Są tez garbniki, alkaloidy, lipidy, aminokwasy, teina, witaminy A, B, C, E, liczne mikroelementy, takie jak: wapń, potas, miedz, cynk, mangan, fluor.
Zielona herbata a odchudzanie
Katechiny w organizmie człowieka regulują aktywność wielu enzymów, m.in. ograniczają aktywność enzymu COMT, odpowiedzialnego za rozkład adrenaliny, co powoduje, że katechiny wykazują umiarkowaną aktywność adrenomimetyczną. Dzięki temu intensyfikują rozpad tkanki tłuszczowej. Dowiedziono, ze adrenomimetyki w połączeniu z kofeiną i fenolokwasami wzmagają termogenezę. Katechiny ograniczają również przyswajanie składników energetycznych z pożywienia, wiążą je w trwałe kompleksy i hamują aktywność enzymów trawiennych. Flawonole zielonej herbaty ograniczają aktywność aldolazy, enzymu kontrolującego proces gromadzenia tłuszczu zapasowego w tkance tłuszczowej.
Badania – zielona herbata a odchudzanie
Liczne badania wykazały, że zielona herbata może zapobiegać rozwojowi nowotworów. To zasługa m.in. bardzo silnych przeciwutleniaczy,metodę chronią DNA przed działaniem substancji kancerogennych i zmianami mogącymi prowadzić do rozwoju nowotworów. Stwierdzono, ze regularne picie zielonej herbaty wyraźnie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka skory, a ponadto zapobiega oparzeniom słonecznym.
Japońscy uczeni uważają, ze wypicie od 4-10 filiżanek tego napoju dziennie korzystnie wpływa na zdrowie i przedłuża życie człowieka. Holendrzy z kolei donoszą, że cztery filiżanki dziennie zmniejszają zachorowalność na arteriosklerozę. Warto wiec wypijać kilka szklanek dziennie tego napoju.
Zielona herbata pobudza i orzeźwia, dzięki zawartości teiny działającej tak samo jak kofeina znajdująca się w kawie. Liście herbaty, zarówno czarnej, jak również zielonej, mają od 2,5-4% teiny, z której ok. 80% przechodzi do naparu podczas parzenia. Filiżanka herbaty zawiera od 30-100 mg teiny. Po jej wypiciu zwiększają się zdolności umysłowe i fizyczne organizmu, a uczucie senności, znużenia i wyczerpania mija. Teina nie tylko ułatwia proces uczenia się i poprawia zdolność kojarzenia,a le reguluje również prace jelit, a u niektórych osób łagodzi rożnego rodzaju bóle. Należy jednak pamiętać, że pobudza jedynie świeży napar i to uzyskiwany najwyżej po 3 minutach.
Napar z zielonej herbaty działa moczopędnie, co przyczynia się do likwidowania obrzęków. Jednocześnie ma właściwości oczyszczające-usuwa toksyny nagromadzone w tkankach. Dzięki temu może stanowić skuteczną broń przeciw cellulitowi, może też zapobiegać jego powstawaniu.
Nieutralizacja bakterii – zielona herbata a odchudzanie
Zawarte w zielonej herbacie związki neutralizują bakterie bytujące w jamie ustnej, które mogłyby przyczynić się do zapalenia dziąseł i rozwoju paradontozy. Jednocześnie przeciwdziałają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Co więcej-zielona herbata ma również właściwości przeciwpróchnicze. Jest to zasługa antybakteryjnego działania polifenoli. Warto, wiec herbaciany napar stosować także do płukania ust.
Dzięki jednemu z polifenoli-EGCG, zielona herbata może bardzo skutecznie pomoc w pozbyciu się tkanki tłuszczowej, ponieważ hamuje on wchłanianie bluszczowy z pożywienia i nasila ich zużycie przez organizm. Ponadto zielona herbata zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących udział w trawieniu, korzystnie wpływa na metabolizm wątrobowy oraz nasila termogenezę. Pamiętajmy jednocześnie, że zieloną herbatę możemy stosować raczej na zasadzie suplementu, nic nie zastąpi dobrze skomponowanej diety oraz treningu.
Zielona herbata jest nieoceniona w profilaktyce chorób układu krążenia. Przeciwdziała odkładaniu się złogów w ścianach naczyń krwionośnych, przez co zwiększa się ich przepuszczalność. Hamuje wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu, zmniejsza lepkość płytek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów. W rezultacie picie zielonej herbaty zapobiega nadciśnieniu, obniża ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu.
Zielona herbata niewątpliwie ma wiele pozytywnych właściwości, jednocześnie należy wskazać negatywne aspekty jej spożycia. Katechiny zawarte w zielonej herbacie sprawiają, ze żelazo z pożywienia nie wchłania się prawidłowo. Picie zielonej herbaty do posiłków może zakłócać przyswajanie minerałów, dlatego lepiej nie popijać zielona herbatą posiłków. Nie powinniśmy również pic zielonej herbaty na pusty żołądek. Teina w niej zawarta podrażnia żołądek, co może skutkować nudnościami, zaparciami oraz wymiotami. Należy również zachować ostrożność podczas przyjmowania leków pobudzających układ nerwowy. Teina sprawia, ze nasz układ nerwowy zaczyna funkcjonować na zwiększonych obrotach, co w połączeniu z lekami może skutkować zawrotami głowy, przyspieszonym rytmem serca oraz wzrostem ciśnienia krwi.
Negatywne skutki uboczne nie powinny nas zniechęcać do picia zielonej herbaty. Pamiętajmy, ze najważniejszy jest umiar. Jeśli nie będziemy pic więcej niż 4 filiżanki zielonej herbaty dziennie oraz będziemy przestrzegać wskazanych zasad, to nie musimy się martwić niekorzystnymi konsekwencjami.
Zobacz także artykuł nt. Spalanie tkanki tłuszczowej
Sprawdź najpopularniejsze spalacze tłuszczu
Brak komentarzy