Często pytacie, jak przyspieszyć metabolizm. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw wyjaśnimy, czym on właściwie jest.
Metabolizm to całość przemian energetycznych zachodzących w żywych komórkach, który poprawne funkcjonowanie organizmu.
Wyróżnia się cztery etapy metabolizmu – związane z:
- spoczynkiem (podstawowa przemiana materii) – metabolizm spoczynkowy,
- aktywnością fizyczną,
- efektem termicznym jedzenia,
- reakcją organizmu na otaczające środowisko.
Największy wpływ na tempo spalania kalorii ma metabolizm spoczynkowy. Odpowiada on za około 75% zużytej przez nas energii w ciągu dnia.
Możemy w pewien sposób oddziaływać na metabolizm. Jeśli zwiększysz aktywność fizyczną, będziesz spożywać produkty wysokobiałkowe, używać odpowiednich przypraw i przebywać w gorącym lub zimnym środowisku, zwiększysz tempo metabolizmu. Dzięki temu Twój organizm zużyje więcej energii w ciągu dnia, co w konsekwencji prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej.
Dieta na przyspieszenie metabolizmu
Na przyspieszanie metabolizmu wpływa wiele czynników. Żeby zwiększyć tempo spalania kalorii należy zmniejszyć porcje i tempo ich dostarczania do organizmu. Częstym problemem jest jedzenie zbyt dużych ilości węglowodanów, co skutkuje wysokim poziomem glukozy we krwi. Wtedy organizm mobilizuje trzustkę do produkcji insuliny, która dostarcza glukozę do komórek. Kiedy glukozy jest za dużo, nadwyżka zapotrzebowania kalorycznego zostaje „odłożona na później” w postaci tkanki tłuszczowej. Pierwszym krokiem w kierunku przyspieszenia metabolizmu powinno być ograniczenie spożywanych kalorii, szczególnie pochodzących z węglowodanów prostych.
Jak przyspieszyć metabolizm? Ćwicz!
Ćwiczenia angażujące wiele grup mięśniowych skutkują znacznym wydatkiem energetycznym i przyspieszonym tempem spalania kalorii. Do takich ćwiczeń należą np. przysiady, martwy ciąg czy ćwiczenia na ergometrze.
Intensywność ćwiczeń a metabolizm
Ćwiczenia interwałowe i dynamiczne ćwiczenia siłowe zwiększają tempo metabolizmu na długo po zakończonym treningu. Dzieje się tak głównie ze względu na odpowiedź hormonalną organizmu na intensywny wysiłek.
Włącz wysiłek fizyczny do rutynowych czynności
Każdy ruch wymaga aktywacji mięśni, co skutkuje zużyciem energii. Dlatego staraj się pozostawać aktywną w ciągu dnia. Zamiast windy – wybierz schody, zamiast jechać samochodem – przejdź się do sklepu, zajmij najdalsze miejsce parkingowe, podczas oglądania telewizji wykonuj przysiady, czekając na zagotowanie wody w czajniku – zrób pompki itp.
Jedz mniej, a częściej
Nie głoduj. Przez głodówki Twój organizm będzie oszczędzał każdy zapas energii zwalniając tempo metabolizmu. Jedz regularnie 4-5 posiłków co 3-4 godziny.
Jedz dużo przypraw przyspieszających metabolizm
Spożywanie takich przypraw, jak np. cynamon, kurkuma zwiększa tempo przemiany materii przez efektywniejszy metabolizm glukozy. Cynamon dodawany do posiłku wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu i poprawę krążenie krwi.
Metabolizm a oddychanie
Poprawne oddychanie może się przyczynić do przyspieszenia metabolizmu .Głęboki wdech aktywuje przeponę, poprawiając przepływ krwi i ilość przyswojonego tlenu. Głębokie oddychanie wymaga wydajniejszej pracy mięśni oddechowych, skutkując większym spalaniem kalorii.
Przebywaj w ciepłych pomieszczeniach…
Przebywanie w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze mobilizuje organizm do intensywniejszego wydzielania potu i zwiększenia tempa przepływu krwi.
… lub w chłodnych
Chwilowa ekspozycja na działanie niskich temperatur zwiększa tempo metabolizmu. Organizm jest zmuszony do generowania ciepła potrzebnego do zachowania stałej temperatury ciała, co skutkuje szybszą utratą kalorii.
Kawa na przyspieszenie metabolizmu
Porcja czarnej kawy spożyta przed treningiem to świetny sposób na przyspieszenie metabolizmu. Kofeina może podkręcić tempo spalania kalorii nawet o 10%.
Mięśnie > tłuszcz
Masa mięśniowa jest bardziej aktywna metabolicznie niż tkanka tłuszczowa. Organizm musi poświęcić więcej energii na utrzymanie masy mięśniowej niż tkanki tłuszczowej.
Dieta wysokobiałkowa a metabolizm
Białko podnosi termiczny efekt jedzenia. Organizm musi zużyć dużo energii, aby strawić i przyswoić dawkę pokarmu.
Wpływ stresu na odchudzanie
Podwyższony poziom hormonu stresu może być przeszkodą w ramach utraty tkanki tłuszczowej. Badania pokazują, że osoby z podwyższonym kortyzolem mają spowolniony metabolizm i spalają mniej kalorii niż osoby nieodczuwające chronicznego stresu.
Zobacz także artykuł nt. Jak schudnąć do lata?
Sprawdź najpopularniejsze Tabletki na odchudzanie
Brak komentarzy