Białko – dlaczego warto włączyć je do diety kobiet?

15 wrz 15:42

Kobiety boją się, że przyjmując odżywkę białkową nabiorą masy mięśniowej i będą wyglądać jak mężczyźni. Nic bardziej mylnego. Stosowanie odżywki białkowej u kobiet przynosi wiele korzyści, o których piszemy niżej.

Białko dla kobiet

Niezależnie od tego, czy zależy Ci na zbudowaniu sportowej sylwetki, czy na zgubieniu zbędnej tkanki tłuszczowej, dobrej jakości odżywka białkowa powinna stanowić podstawę Twojej suplementacji.

W jaki sposób odżywka białkowa pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej?

Przyjmowanie białka przyspiesza metabolizm. Białko posiada unikalne zdolności stymulacji termogenezy poposiłkowej – co oznacza, że zwiększa się wydatek energetyczny po jego spożyciu. Wynika to z potrzeby włożenia większej energii w strawienie, absorpcję i wykorzystanie spożytych składników.

Białko daje uczucie sytości

Unikalny skład białka serwatkowego prowadzi do wydzielania hormonów przewodu pokarmowego, które oddziałują na rejony mózgu regulujące uczucie głodu i nasycenia. Wśród bioaktywnych składników w odżywce z białka serwatkowego możemy wyróżnić glikomakropeptydy (GMP), alfa-laktoalbuminy, oraz inne pomniejsze związki takie jak laktoferryny.
Dodatkowym atutem jest wysoka zawartość tryptofanu – aminokwasu niezbędnego, który ma zdolność do przenikania przez barierę krew–mózg i konwersji do neuroprzekaźnika serotoniny, która redukuje łaknienie na cukier i inne słodkości.

Odżywka białkowa poprawia insulinowrażliwość

Insulinooporność = otyłość i nadmiar tkanki tłuszczowej

Spożycie wybranych aminokwasów, w szczególności argininy i leucyny, jest stymulantem do produkcji insuliny przez trzustkę. Jest to jednak normalna reakcja, a spożycie tych aminokwasów powinno być wręcz polecane, ponieważ leucyna moduluje wewnątrzkomórkowe sygnały insulinowe w tkance tłuszczowej oraz mięśniowej.

Jakie białko dla kobiet wybrać?

Białko w diecie kobiet Dlaczego warto

Czym kierować się przy wyborze odżywki białkowej dla kobiet?

Zawartość białka = im mniej cukru i tłuszczu tym lepiej

Odżywka białka ma za zadanie uzupełniać białko w diecie, stąd powinna charakteryzować się jak najmniejszą zawartością zbędnych składników, do których należą: węglowodany (szczególnie uczulająca laktoza – cukier mleczny) czy tłuszcz.

Źródło protein = im więcej aminokwasów tym lepiej

Odżywka białkowa powinna być zawsze źródłem pełnowartościowego białka. Białko pełnowartościowe zawiera wszystkie 8 aminokwasów egzogennych we wzorcowych proporcjach. To stanowi warunek pełnego przyswojenia białka przez organizm. Deficyt jednego z aminokwasów niezbędnych (egzogennych) ogranicza przyswojenia białka. I może okazać się, że z porcji 30 g białka będziesz w stanie zabsorbować tylko 10 g.

Bezpieczne technologie produkcyjne = lepsze wchłanianie białka

Chodzi tutaj o wyeliminowanie potencjalnych czynników, które mogłaby doprowadzić do nieodwracalnego naruszenia naturalnej struktury białka.

Odżywka białkowa Whey 100

WHEY 100 produkowany jest metodą ultrafiltracji w amerykańskim laboratorium Main Street Ingredients, dzięki czemu charakteryzuje się bardzo niską zawartością tłuszczu oraz laktozy.

Wysokiej klasy surowiec użyty do produkcji WHEY 100 charakteryzuje się wysoką wartością biologiczną (BV104), bardzo dobrą rozpuszczalnością oraz dużą ilością aminokwasów rozgałęzionych ( BCAA) i L-glutaminy.

Według badań z lipca 2016 roku, przeprowadzonych przez laboratoria Aquimisa oraz Hamilton Poland, odżywka białkowa Whey 100 od Trec Nutrition w 100 gramach produktu posiada ponad 80g (ponad 80%) białka. Dodatkowo zawiera ona w swoim składzie 17 różnych aminokwasów:

Kwas asparaginowy – 8,79 ± 1,41 g
Kwas glutaminowy – 14,2 ± 2,3 g
Seryna – 4,19 ± 0,67 g
Glicyna – 1,45 ± 0,23 g
Histydyna – 1,45 ± 0,23 g
Arginina – 2,00 ± 0,32 g
Treonina – 5,66 ± 0,90 g
Alanina – 4,03 ± 0,64 g
Prolina – 4,73 ± 0,76 g
Tyrozyna – 2,45 ± 0,39 g
Walina – 4,81 ± 0,77 g
Metionina – 1,73 ± 0,28 g
Cysteina – 1,75 ± 0,28 g
Izoleucyna – 5,08 ± 0,81 g
Leucyna – 8,62 ± 1,38 g
Fenyloalanina – 2,70 ± 0,43 g
Lizyna – 7,61 ± 1,22 g

Zobacz także artykuł nt. jak uniknąć efektu jojo

POLECAMY RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Napisz komentarz