JAK UNIKNĄĆ EFEKTU JOJO po zakończeniu odchudzania – porady

28 kw. 15:17

Efekt jojo – jak uniknąć efektu jojo?

Lato zbliża się dużymi krokami, to ostatni dzwonek, żeby zdążyć do lata z wymarzoną sylwetką. Pamiętajcie jednak, że zdrowe odżywianie i treningi to styl życia, a nie wyłącznie sylwetka na lato. Aby efekt się utrzymał i by uniknąć efektu jojo, należy przestrzegać kilku zasad.

Efekt jojo – jak go uniknąć?

1. Radykalna dieta nie jest rozwiązaniem
Radykalne diety typu 1000kcal lub głodówki pozwalają na szybką utratę kilogramów w krótkim czasie, jednak są bardzo szkodliwe dla organizmu i utracone kilogramy wracają z nawiązką.

Odpowiednio zbilansowana dieta bez efektu jojo, która jest najzdrowsza, powinna opierać się na zasadzie utraty 0,5-max 1 kg tygodniowo. O podstawowych zasadach odchudzania – wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego, ile kalorii jeść, żeby schudnąć itp. Jeśli samodzielne ułożenie odpowiedniej diety sprawia Ci trudność, skontaktuj się z dietetykiem, który ułoży ją dla Ciebie.

2. Jedz regularnie a unikniesz efektu jojo
Jedz 4-5 posiłków co 3-4 godziny dziennie. Gdy jesz rzadziej, Twój organizm przyzwyczaja się do rzadkiego jedzenia i zaczyna magazynować zapasy w postaci tłuszczu. Trzustka nie produkuje równomiernie enzymów trawiennych. Jedzenie 4-5 posiłków dziennie pozwala zabezpieczyć ciało przez nagłym spadkiem cukru we krwi, a tym samym uczucia głodu.

3. Pij ok. 2 litrów wody dziennie
Twoje ciało potrzebuje wody do wszystkich reakcji biochemicznych w ciele. Do rozkładu pokarmu, w tym tłuszczu, woda również jest niezbędna. Najlepsza jest woda mineralna, niegazowana. Unikaj słodzonych napojów gazowanych i napojów wyglądających jak woda, a będących w rzeczywistości dosładzanymi napojami – są one bombą kaloryczną.

4. Ogranicz produkty light
Wbrew pozorom produkty light wcale nie są takie zdrowe. Często zawierają np. 0% tłuszczu, ale mają wtedy mnóstwo cukru. Zwracaj uwagę na etykiety kupowanych produktów.

5. Uprawiaj aktywność fizyczną
Wykonuj min 10 000 kroków dziennie. Uprawiaj sport – po diecie, to najlepszy sposób na utrzymanie dobrej sylwetki.

Powtarzamy: dieta to 70% sukcesu, pozostałe 30% to trening, motywacja i wytrwałość.
Prawidłowo zbilansowana dieta redukcyjna pomoże uniknąć efektu jojo.
Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie ją ułożyć, poczytaj więcej na naszej stronie lub skonsultuj się z dietetykiem.

Zobacz także artykuł nt.  Spalanie tkanki tłuszczowej

Sprawdź najpopularniejsze Spalacze Tłuszczu

POLECAMY RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Napisz komentarz