SKINNY FAT – Sprawdź, co to znaczy i czy jesteś skinny fat

07 kw. 13:33

W tym artykule poruszamy temat „skinny fat„. Czy można być jednocześnie szczupłym i grubym?

Skinny fat – co to znaczy?

Skinny fakt to otyłość ukryta u osób, które wyglądają na szczupłe, mają prawidłową masę ciała, ale zbyt wysoką zawartość tkanki tłuszczowej tłuszczu w organizmie. Przy tym osoba skinny fat ma też mały poziom tkanki mięśniowej. Kiedyś zazdrościłyście dziewczynom, które mogły jeść, na co miały ochotę i być szczupłe, jednak często te same osoby są właśnie skinny fat.

Rodzaje i rola tkanki tłuszczowej u człowieka

Tkanka tłuszczowa u człowieka dzieli się na dwa rodzaje:
* tkanka tłuszczowa podskórna
* tkanka tłuszczowa trzewna.
Pierwszy typ tkanki tłuszczowej jest widoczny, natomiast drugi rodzaj to tłuszcz otaczający narządy wewnętrzne, np. wątrobę. Osoby typu skinny fat często posiadają wysoki poziom tłuszczu trzewnego niewidocznego gołym okiem.

Tkanka tłuszczowa jest źródłem energii u człowieka i pełni szereg innych ważnych funkcji. Reguluje temperaturę ciała, chroni przed obrażeniami narządów wewnętrznych, zapewnia właściwą aktywność hormonów.

Kobiety mają mniejszą masę mięśniową i więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Jest to uzasadnione biologicznie, ponieważ u kobiet tłuszcz zapewnia m.in. ochronę podczas ciąży.

Skinny fat – skąd to się bierze?

Zazwyczaj sylwetka skinny fat to efekt braku racjonalnego podejścia do diety i aktywności fizycznej. Zwykle osoby o takiej sylwetce to ludzie bardzo mało aktywni i niedbający o odpowiednio zbilansowaną dietę. Osoby z sylwetką skinny fat nie mają dużo tkanki tłuszczowej podskórnej, ale wysoki procent tkanki otaczającej narządy wewnętrzne. Ta tkanka nie jest widoczna gołym okiem, dlatego często takie osoby odżywiają się nieodpowiednio, a wciąż wyglądają szczupło, więc myślą, że są zdrowe. Dopiero badania krwi i analiza składu ciała wykazują nieprawidłowości.

Procentowy udział tkanki tłuszczowej

Ogólnie przyjęte normy w zawartości procentowej tkanki tłuszczowej u kobiet przedstawiają się następująco:
19-24 lata: 22,1 – 24,9
25-29 lat: 22,0 – 25,3
30-34 lata: 22,7 – 26,3
35-39 lat: 24,0 – 27,6
40-44 lata: 25,6 – 29,2
45-49 lat: 27,3 – 30,8
50-54 lata: 29,7 – 33,0
55-59 lat: 30,7 – 33,9
60+ lat: 31,0 – 34,3

Czy jestem skinny fat?

Jeśli jesteś szczupła, ale Twoje ciało nie jest jędrne, masz cellulit, obwisłą skórę – zjawisko MOŻE dotyczyć także Ciebie. Najlepiej wybrać się na siłownię lub do dietetyka, żeby wykonać profesjonalne pomiary.

Jestem skinny fat – co robić?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią dietę i włącz do swojego trybu życia aktywność fizyczną. Zdrowe odżywianie i sport to podstawa.
Kontroluj swoje zapotrzebowanie kaloryczne (o tym piszemy TUTAJ) i o regularności – efekty przyjdą z czasem.

POLECAMY RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Napisz komentarz