Tabata – krótki trening spalający tłuszcz

30 paź 08:40

Krótki trening, który efektywnie spala tłuszcz, to marzenie każdej kobiety 🙂 Tak, to możliwe! Tabata bardziej poprawia wydolność tlenową i beztlenową organizmu człowieka w porównaniu do treningu o niskiej lub średniej intensywności. Taki trening to skuteczny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej i rozkręcenie metabolizmu. Pozwala spalić więcej tłuszczu niż zwykłe ćwiczenia aerobowe, ponieważ podwyższa tempo metabolizmu kwasów tłuszczowych także po treningu. Taki stan może się utrzymywać nawet kilkanaście godzin po treningu.

Trening Tabata trwa tylko 4-5 minut
Zasada jest prosta – ćwiczymy przez 20 sekund, po czym przez 10 odpoczywamy i wykonujemy 8 takich serii (30 sekund x 8 serii = 4 minuty). W ciągu 20 sekund pracy robimy tyle powtórzeń danego ćwiczenia, ile jesteśmy w stanie. Najlepiej tak wybrać ćwiczenie, aby angażowało jak najwięcej mięśni. Trening można wykonać w domu, jak i na siłowni.
Oczywiście warto pamiętać o co najmniej 5-minutowej rozgrzewce przed treningiem i 5-minutowym rozciąganiu po treningu.

Jakie ćwiczenia wybrać?
Burpees (pady z wyskokiem), szybkie pompki, przysiady, bieg bokserski w miejscu, skakanka, pompka-przysiad-wyskok itp.

Najważniejsza zasada: ćwiczymy na maksa. Nie zwalniamy, pilnujemy czasu 20 s – 10 s. Jeśli po wykonaniu 8 rund nie jesteś zmęczona, to znaczy, że nie dałaś z siebie 100%.

Ze względu na intensywność treningu nie powinno się stosować tej metody przed albo po serii innych ćwiczeń. Tabata dla początkujących powinna być wykonywana 3 razy w tygodniu. Trening Tabata nie jest raczej polecany osobom o słabej kondycji fizycznej i niskiej wydolności, ale warto spróbować.

Przykładowy trening tabata:
20 sekund ćwiczenia – 10 sekund przerwy
pull-ups
HR push-ups
box jumps
goblet squats
KB swing
dead lift
air squat
sit-up

POLECAMY RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie skomentował