Rozgrzewka | Zestaw ćwiczeń aerobowych

20 lip 08:12

Rozgrzewka to seria prostych ćwiczeń fizycznych o narastającej intensywności służąca rozgrzaniu i uelastycznieniu mięśni i przygotowaniu organizmu do wysiłku.
Nieważne czy jesteś tancerką, siatkarką czy łyżwiarką – każdy swój trening powinieneś rozpoczynać od poprawnej rozgrzewki.
Rozgrzewka jest najważniejszą i konieczną częścią każdego treningu. Rozgrzewka przyspiesza wdrożenie organizmu do pracy fizycznej. Podczas rozgrzewki nasze serce przyspiesza bicie, co przekłada się się na większą ilość krwi przepompowywanej za jednym uderzeniem serca. Rozgrzane mięśnie są jak plastelina – ciepła jest bardziej elastyczna. Podobnie jest z mięśniami. Po rozgrzewce długość i temperatura mięśni rośnie, co prowadzi co efektywniejszej pracy i większej mocy mięśni. Rozgrzane mięśnie są bardziej wydajne, a ćwiczenia łatwiejsze, ponieważ ciało jest do nich przygotowane. Rozgrzewka pozytywnie wpływa również na pracę płuc – wzrasta w nich pobór tlenu i zwiększa się transport O2 do pracujących mięśni.
Dzięki rozgrzewce ryzyko kontuzji podczas ćwiczeń maleje, a Twoje rezultaty potreningowe są lepsze. Rozgrzewka zajmuje tylko kilka do kilkunastu minut.

Wszystkie ćwiczenia rozgrzewkowe należy wykonywać swobodnie. Prawidłowa rozgrzewka nie powinna nam sprawiać wysiłku – jeśli już po rozgrzewce łapiemy tzw. „zadyszkę” i za mocno się pocimy, to znaczy, że przesadziliśmy z rozgrzewką. Nie powinna ona sprawiać wysiłku, prawidłowa powinna być prosta i przyjemna.

CO TO JEST TRENING AEROBOWY?
Ćwiczenia aerobowe (inaczej: tlenowe) mają swoją nazwę od sposobu, w jaki organizm pozyskuje energię podczas ich wykonywania.
Wysiłek aerobowy to ćwiczenia, podczas których energia dla pracujących mięśni dostarczana jest w rezultacie przemian tlenowych. Trening aerobowy stosowany jest głównie w okresie redukcji tkanki tłuszczowej oraz zwiększenia wydolności tlenowej organizmu. Osoby rozpoczynające treningi aerobowe szczególnie zauważają wzrost właśnie wydolności tlenowej. Już po kilku treningach daje się odczuć wzrost wytrzymałości i poprawę kondycji.

Jak to działa?
W czasie wykonywania ćwiczeń tlenowych, krew jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużo tlenu do mięśni, aby wystarczyło go do produkcji energii. Kiedy mięśnie otrzymują duże ilości tlenu, mogą pozyskiwać energię ze spalania związków takich jak tłuszcze czy białka. Dlatego właśnie takie ćwiczenia są polecane osobom, które chcą zrzucić kilka kilogramów.
Przeciwieństwem treningu aerobowego jest trening anaerobowy. Podczas tego treningu mięśnie pracują tak intensywnie, że krew nie „nadążą” z dostarczaniem tlenu i w celu zaspokojenia niedoboru energetycznego, w mięśniach odbywa się spalanie bez udziału tlenu. Organizm nie może wykorzystać tłuszczu w procesie spalania beztlenowego i dlatego aby dostarczyć mięśniom energii, spala inne obecne związki – głównie zmagazynowane cukry.

POLECAMY RÓWNIEŻ

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie skomentował